Kontaktuppgifter Havator

Ta kontakt med oss så hittar vi dom bästa lösningarna för dina kran- och montagebehov.
Säkert, tillförlitligt, effektivt.

Försäljning & depåer

Bergman Urban

Boden
Projektledare
urban.bergman@havator.com
+46 70 620 48 50

Dahlgren Björn

Norrköping
Regionchef
bjorn.dahlgren@havator.com
+46 730 97 04 10

Eklund Thomas

Umeå
Arbetsledare Havator AB
thomas.eklund@havator.com
+46 72 503 96 05

Ferm Jonny

Uppsala
Arbetsledare
jonny.ferm@havator.com
+46 70 570 44 81

Hagstrand Lars

Göteborg
Regionchef
lars.hagstrand@havator.com
+46 70 220 22 12

Hedlin Bengt

Kiruna, Gällivare, Boden, Luleå, Piteå, Skellefteå
Regionchef
bengt.hedlin@havator.com
+46 72 243 26 01

Holmgren Mats

Skellefteå
Arbetsledare
mats.holmgren@havator.com
+46 70 266 97 27

Horttana, Aimo

Umeå
Säljare Havator AB
aimo.horttana@havator.com
+46 70 623 06 40

Johansson K Dennis

Luleå, Boden & Piteå
Arbetsledare
dennis.k.johansson@havator.com
+46 76 104 16 53

Körkkö Jari

Kiruna, Gällivare
Arbetsledare
jari.korkko@havator.com
+46 73 062 66 83

Larsson Fredrik

Region Linköping
Arbetsledare
fredrik.larsson@havator.com
+46 761 28 82 19

Larsson Mats

Sundsvall, Umeå, Örnsköldsvik
Regionchef
mats.larsson@havator.com
+46 70 685 28 62

Lindell Jan

Kranförfrågningar Sundsvall
Arbetsledare
jan.lindell@havator.com
+46 73 049 91 56

Lindmark Oskar

Norrköping
Arbetsledare
oskar.lindmark@havator.com
+46 70 391 20 63

Lund Mattias

Region Norr
Säljare
mattias.lund@havator.com
+46 76 113 14 84

Rudolfsson Fredrik

Sverige, Uppsala
Affärsområdeschef Larvkranar
fredrik.rudolfsson@havator.com
+46 70 223 06 55

Ruuska Matti

Hela Sverige
Säljansvarig Industri & Infra
matti.ruuska@havator.com
+358 50 513 0123

Simola Matti

Hela Sverige
Säljansvarig vind, tunga lyft och transport
matti.simola@havator.com
+358 50 395 55 40

Sjöberg Fredrik

Örnsköldsvik
Arbetsledare
fredrik.sjoberg@havator.com
+46 73 046 80 44

Westman Mathias

Stockholm
Arbetsledare
mathias.westman@havator.com
+46 70 332 32 11

Wetterström Kristian

Göteborg
Arbetsledare
kristian.wetterstrom@havator.com
+46 70 699 29 12

Bergfelt Bo

Hela Sverige
Säljansvarig domkraft och lansering
bo.bergfelt@havator.com
+358 40 841 7210

Funck Magnus

Hela Sverige
Säljansvarig | Transportchef
magnus.funck@havator.com
+46 76 639 76 30

Henriksson Ari

Hela Sverige
VP Vice President – Tunga lyft och transport
ari.henriksson@havator.com
+35 810 442 5030

Ruuska Matti

Hela Sverige
Säljansvarig Industri & Infra
matti.ruuska@havator.com
+358 50 513 0123

Simola Matti

Hela Sverige
Säljansvarig vind, tunga lyft och transport
matti.simola@havator.com
+358 50 395 55 40

Bergfelt Bo

Hela Sverige
Säljansvarig domkraft och lansering
bo.bergfelt@havator.com
+358 40 841 7210

Ferm Jonny

Uppsala
Arbetsledare
jonny.ferm@havator.com
+46 70 570 44 81

Hautala Juha

Stockholm
Chef HSEQ Havator AB
juha.hautala@havator.com
+46 73 396 46 40

Henriksson Ari

Hela Sverige
VP Vice President – Tunga lyft och transport
ari.henriksson@havator.com
+35 810 442 5030

Maltesdotter Pernilla

Stockholm
HR chef Havator AB
pernilla.maltesdotter@havator.com
+46 73 148 52 18

Modéer Henrik

Stockholm
VD Havator AB
henrik.modeer@havator.com
+46 73 766 74 87

Rudolfsson Fredrik

Sverige, Uppsala
Affärsområdeschef Larvkranar
fredrik.rudolfsson@havator.com
+46 70 223 06 55

Westman Mathias

Stockholm
Arbetsledare
mathias.westman@havator.com
+46 70 332 32 11

Bergfelt Bo

Hela Sverige
Säljansvarig domkraft och lansering
bo.bergfelt@havator.com
+358 40 841 7210

Bergman Urban

Boden
Projektledare
urban.bergman@havator.com
+46 70 620 48 50

Eklund Thomas

Umeå
Arbetsledare Havator AB
thomas.eklund@havator.com
+46 72 503 96 05

Funck Magnus

Hela Sverige
Säljansvarig | Transportchef
magnus.funck@havator.com
+46 76 639 76 30

Hedlin Bengt

Kiruna, Gällivare, Boden, Luleå, Piteå, Skellefteå
Regionchef
bengt.hedlin@havator.com
+46 72 243 26 01

Henriksson Ari

Hela Sverige
VP Vice President – Tunga lyft och transport
ari.henriksson@havator.com
+35 810 442 5030

Holmgren Mats

Skellefteå
Arbetsledare
mats.holmgren@havator.com
+46 70 266 97 27

Horttana, Aimo

Umeå
Säljare Havator AB
aimo.horttana@havator.com
+46 70 623 06 40

Jämsä Roland

Luleå
Projektingenjör
roland.jamsa@havator.com
+46 70 585 06 40

Johansson K Dennis

Luleå, Boden & Piteå
Arbetsledare
dennis.k.johansson@havator.com
+46 76 104 16 53

Körkkö Jari

Kiruna, Gällivare
Arbetsledare
jari.korkko@havator.com
+46 73 062 66 83

Larsson Mats

Sundsvall, Umeå, Örnsköldsvik
Regionchef
mats.larsson@havator.com
+46 70 685 28 62

Lindell Jan

Kranförfrågningar Sundsvall
Arbetsledare
jan.lindell@havator.com
+46 73 049 91 56

Lund Mattias

Region Norr
Säljare
mattias.lund@havator.com
+46 76 113 14 84

Pettersson Anders

Skellefteå
VP Montage
anders.pettersson@havator.com
+46 70 641 10 51

Pettersson Lena

Skellefteå
Administratör
lena.pettersson@havator.com
+46 70 268 33 90

Sjöberg Fredrik

Örnsköldsvik
Arbetsledare
fredrik.sjoberg@havator.com
+46 73 046 80 44

Wayman Adam

Luleå 
Projektingengör
adam.wayman@havator.com
+46 70 100 87 27

Administration

Eerola Leena

Sverige och Finland
Upphandling & Business Development Manager, Tunga lyft och transport
leena.eerola@havator.com
+358 44 322 3050

Hautala Juha

Stockholm
Chef HSEQ Havator AB
juha.hautala@havator.com
+46 73 396 46 40

Henriksson Ari

Hela Sverige
VP Vice President – Tunga lyft och transport
ari.henriksson@havator.com
+35 810 442 5030

Johansson Stefan

Luleå
Ekonomichef Havator AB
stefan.johansson@havator.com
+46 70 294 63 26

Maltesdotter Pernilla

Stockholm
HR chef Havator AB
pernilla.maltesdotter@havator.com
+46 73 148 52 18

Mette Joakim

Havator Group
Director – Fleet Management
joakim.mette@havator.com
+358 50 513 0120

Modéer Henrik

Stockholm
VD Havator AB
henrik.modeer@havator.com
+46 73 766 74 87

Pettersson Lena

Skellefteå
Administratör
lena.pettersson@havator.com
+46 70 268 33 90

Bokningsförfrågan

Vi på Havator tycker att det är viktigt att du som kund kan nå oss på flera sätt. Om du har en bokningsförfrågan så kan du antingen höra av dig direkt till våra arbetsledare via de lokala depåer eller kontakta dem via kontaktformuläret här bredvid.

Vi vill gärna att du anger så mycket information som du kan när du fyller i formuläret och vårt mål är att du ska få svar inom 24 timmar. Är ditt ärende mer brådskande så kan du kontakta kontoret direkt +46 771 51 00 00 eller via våra lokala arbetsledare här.

Har du frågor om att jobba hos oss, använd formuläret här.